Tarımda (hayvancılıkta) yeni teknolojiler konusundaki TÜM CD' lerimizi görmek isterseniz burayı tıklayınız

 

 

 
anasayfa

Tüm makaleleri okumak için tıklayınız...

 

TARIMDA YENİ TEKNOLOJİLER

M. Kemal, Atatürk olmadan önce cehaletle ve bağnazlıkla savaştı. Gerçek savaş meydanda göğüs göğüse yapılan savaş gibi görünse de aslında yapılan savaş fikirsel idi.


Şu an koyduğu kanunları oluşturana kadar hatalar yaptı. Örneğin Türk dilinden yabancı kelimeleri tümden atmaya çalışması... Ancak bunun yanlış olduğunu bir süre sonra anladı ve “güneş dil teorisini” gerçekleştirdi. Bu teorinin bile ne kadar doğru olduğu hala tartışılmaktadır. Ancak kesin olan bir şey var ki dildeki yeni yapılanma ile eğitim kolaylaştı. Geleneksel yapının çarpıklığı düzelmiş oldu.


Yönetimi değiştirdi. Tek partili sistem geldi. Ne kadar doğru olduğu tartışılır. Sonra onun attığı temellerle çok partili sisteme geçildi. Ne kadar doğru olduğu tartışılabilir. Ancak kesin bir şey var, tek partili bile olsa yeni yönetim sistemi padişahlıktan iyi idi. Geleneksel yapının çarpıklığı düzelmiş oldu.


Mümkün olduğu sürece Avrupa’ yı kopyaladı. Çünkü halihazırda yapılmış olanı kopyalamak, ilerlemeyi kısa sürede sağlamanın tek yolu idi.


Değiştirdi ve değiştirdi. Kimi zaman nasıl değiştirmesi gerektiğini bile bilmeden. Bildiği tek şey, değiştirmesi gerektiği idi.


Tarımda da şu anda, o dönemlerdeki “töre” niteliğindeki kurallarla karşı karşıyayız. Yeni teknolojileri tarıma hızla adapte etmeliyiz. Aksi halde bir süre sonra doğru tarım yapabilme şansımızı tamamen kaybedeceğiz. Bu kayıp da, insanımıza daha fazla tarım ilacı, lezzetsiz ve sağlıksız et ve tarım ürünü yedirmemize sebep olacak.


Elbette ki bu adaptasyonları yaparken kimi zaman yanılacağız. Bunları yıllardır uyguluyor olsak zaten adı yenilik olmazdı. Riskli olmasa elbette ki sunacağı ilerleme de bu seviyede olmayacaktı.


Tarımda yeni teknolojilere açık olmalıyız. Her tür yeniliği, ne kadar inanılmaz gelse de denemeliyiz. Ayrıca denemeyi doğru şekilde yapmış olmaktan emin olmadan o yeniliği denemekten vazgeçmemeliyiz.


Tüm üreticiler, üretimlerinin en az %10’ unu sadece deneme yapmak amacıyla ayırmalı ve bu kısımda sadece denemeler yapılmalı. Bu denemeler yeni ilaç, aşı tekniği, gübre, yem, tohum vs. denemeleri olabilir.


Bu doğrultuda gidilmezse, üzülerek söylemek zorundayım ama tarımımız insanımızı sağlıklı şekilde besleyecek noktadan her geçen gün uzaklaşacak.

H. Ozan Erzincanlı

22.12.2003

 

Tüm makaleleri okumak için tıklayınız...

 

Organik tarım - Topraksız tarım - Barınak çizimleri - Biyogaz - Biyodizel CD' lerimizi görmek isterseniz burayı tıklayınız

 

Eklemek istedikleriniz konular varsa lütfen bize yazınız.

anasayfa  |   bize ulaşın

tar-get@tarimsal.com

hermes replica handbags, cheap celine handbags, Replica bags, canada goose outlet toronto factory, cheap canada goose jackets Canada Goose Winter jacket www.ealatorre.com louis vuitton cyber monday Moncler Veste burberry Sale woolrich cvcargo hermes belt outlet celine handbags prada handbags outlet canada goose jacket cheap celine mini luggage tote canada goose victoria parka prada outlet bags hermes women Handbags replica trong>Canada Goose Outlet Jackets