Tarımda yeni teknolojiler hakkındaki ürünlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

 

Kahramanmaraş'ın köylüleri kendi enerjisini üretecekBirleşmiş Milletler Çevre Fonu'nun finans desteğiyle Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret Odası'nca yürütülen projeyle, Ayaklıcaoluk köyünde hayvan dışkısından biyogaz elde edildi. Fermante edilen gübre de organik tarımda kullanılacak.

SABAH Anadolu bu hafta, Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgalcilere karşı verdiği yerel mücadele nedeniyle TBMM tarafından İstiklal Madalyası'na layık görülen Kahramanmaraş'ta. Bilindiği gibi, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın onayı ile kırmızı şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirilen Maraş, isminin önüne "Kahraman" unvanını da alır. Kendi gücü ile Fransızları kovan Kahramanmaraş, bugün yine kendi özkaynaklarıyla kalkınan bir kent konumunda. Birçok alanda birincilikleri bulunan Kahramanmaraş, köylülerin kendi enerjisini üretebilecekleri projeye de imza atıyor.

Dışkıdan gaz projesi

"Kahramanmaraş'ta iki köyde hayvansal atıkların değerlendirilerek biyogaz üretiminin gösterimi" başlıklı proje, BM Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından finanse ediliyor. Kahramanmaraş Valiliği ve Sütçü İmam Üniversitesi'ninteknik desteği ile yürütülüyor. Projede, hayvan dışkıları fermante edilerek, biyogaz elde ediliyor. Gübre de organik tarımda kullanılacak. 100 bin dolar bütçeli proje kapsamında ilk tesis, Merkez ilçeye bağlı Ayaklıcaoluk köyünde başarıyla tamamlandı. Gaz elde edildi. İkinci tesis, Elmalar köyünde başladı.

Ardahan'dan K.Maraş'a
Ayrıca, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hatları şirketi ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Geben'de iki yeni biyogaz tesisi kurulacak. BTC, Ardahan'dan Kahramanmaraş'a kadar bölgede Oda'nın danışmanlığında projenin yaygınlaştırılmasını istiyor. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk, projeyi daha da geliştireceklerini, biber üretimi çok fazla olan Maraş'ta dip koçanlarından, artıklardan biyogaz elde etmek için proje başlatacaklarını söyledi. Balduk, "Bizim köylümüz görmeden yapmaz. Köylü o tesisigörüp, fermante edilmiş gübreyi alıp tarlasında organik tarım yapar, ciddi ürün alırsa, bir yandan da evini ve hayvanlarının olduğu yeri ısıtırsa, kendi de hemen yapar. Örnek olsun, görsün de yapsın diye çaba harcıyoruz" dedi.

* Maraş, toprak olarak 11., nüfus bakımından 17. büyük il.

* Pamuk ipliğinde bir numara. Pamuk ipliğinin yüzde 29.6'sını üretiyor.

* Kırmızı biber üretiminde 20 bin tonla Türkiye birincisi.

* Afşin Elbistan A ve B termik santrallarıyla ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 12.5'ini karşılıyor. Yakında 5 barajın devreye girmesiyle bu oran yüzde 20.4'e çıkacak. Elbistan ve Afşin ilçelerinde 5 milyar ton linyit rezervi ile Türkiye'nin kömür-enerji havzası.

* Ülkenin çelik mutfak eşya üretiminin yüzde 70'ini gerçekleştiriyor.

ŞAH TANYERİ

Kaynak: Sabah gazetesi

 

anasayfa  |   bize ulaşın

tar-get@tarimsal.com

 

hermes replica birkin, cheap celine bags, Designer Replica bags, canada goose outlet toronto, Cheap Canada Goose clothing Canada Goose citadel outlet Canada Goose louis vuitton wallets Moncler Belgique cheap celine The North Face moncler austria hermes outlet bags celine bags prada bags outlet canada goose victoria parka celine online canada goose parka cheap prada handbags replica hermes belt outlet trong>Canada Goose outlet