Tarımda (hayvancılıkta) yeni teknolojiler konusundaki TÜM CD' lerimizi görmek isterseniz burayı tıklayınız

 

Topraksız Tarım CD' si

CD' miz içerisinde sunum bulunmaktadır ve topraksız tarım (hidroponik) konusunda çok geniş bilgiyi izleyene pratik şekilde sunacak yapıda oluşturulmuştur.

İlgilileri tek ve 1 saat 46 dakika süren uzun bir sunum ile sıkmak yerine, topraksız tarımı belli başlı 4 konuya ayırıp böyle anlatmayı seçtik. Buna göre:

Sunum 1: TOPRAKSIZ TARIM NEDİR-OLUMLU OLUMSUZ YANLARI (25 dk)

Sunum 2: TOPRAKSIZ TARIM ŞEKİLLERİ-TEKNİKLER (36 dk)

1- Topraklı-Topraksız Tarım Arası Kültürler
a- Saman kültürü
b- Ring (yüzük) kültürü

2- Katı Ortam Kültürleri
a- Yatak kültürü
b- Torba-paket-saksı kültürü
c- Kayayünü kültürü

3- Su Kültürü (Hidroponik, hydroponic, hidroponic)
a- Fitil Sistemi
b- Durgun Su Kültürü
c- Doldur / Boşalt Su Kültürü
d- Damlama Sistemi
e- N.F.T (Besleyici Film Tekniği)
f- Aeroponik

Sunum 3: SUBSTRATLAR (BÜYÜME ORTAMLARI) (28 dk)

Sunum 4: BESİN ERİYİKLERİ-TEMEL BİTKİ BESLEME (17 dk)

Sunularımızın tümü powerpoint formatında olup hem hareketli ve resimli anlatımlı, hem de seslidir. Dosyaların birini tek bir kere açmanız yeterlidir. Bilgisayarınız çok eski değil ve ses sistemi de uygun ise sunularımız sorunsuz çalışacaktır.

Ayrıca CD içerisinde bir adet dosyada "Topraksız Tarım ile İlgili Firmalar" ın iletişim bilgilerini koyduk. Diğer CD' lerimizde olduğu gibi bu dosya önce bir kaç firma ile başlayacak, daha sonra bize yapılan başvurular ile dosyada onlarca konu ile ilgili firma bulunabilecektir. Lütfen siz de topraksız tarım ile ilgili, bu sektöre mal ve hizmet sağlayan bir firma iseniz bilgilerinizi bize gönderiniz ki CD içerisinde yerinizi alın.

Çünkü bu dosya aracılığı ile CD' mizi alan girişimciler CD' den bilgi aldıktan sonra bu firmaları aramakta, düşündükleri üretim tipine özel mal ve hizmetlerin fiyatlarını öğrenebilmektedirler.

Not: Besin Solüsyonu Formülasyonu Hazırlama konusundaki çevirimiz sayfanın altındadır.

Topraksız Tarım nedir?

Uluslararası Topraksız Tarım Derneği (ISOSC - International Society for Soilless Culture) topraksız tarımı şöyle tanımlıyor:

Sucul olmayan bitkilerin köklerinin besin solüsyonuyla desteklenmiş tamamen inorganik ortamlarda yetiştirilmesi.

Bizler sunumumuzda bu tanımları açtık, topraksız tarımın avantaj ve dezavantajlarını irdeledik. Büyük zorluğuna rağmen üretim şekillerini sınıflandırdık ve resimlerle destekleyerek tüm teknikleri anlattık.

Barınaklar, biyogaz, biyodizel, samanın yem değerinin arttırılması

Daha sonra topraksız tarımda kullanılan büyüme ortamlarını, yapılarını, kullanım şekillerini açıkladık. Ardından bitki besleme, eriyik hazırlamayı toparlayıp CD' mize aktardık. Tabi tüm seslendirmeleri projeler müdürümüz H. Ozan Erzincanlı' nın yaptığını ve teknik deneyimini, bilgisini harmanlayıp her zamanki gibi net-anlaşılır yorumlar yaptığını da belirtmemiz gerekir.

Bu CD ile amacımız, konuya ilgi duyan ancak yetkin bilgiye ulaşamayan ilgili ve girişimcilerin bilgiye ulaşması ve bir sonraki adımı da atarak doğru şekilde yatırımını gerçekleştirmesi; yatırım öncesi yetersiz araştırma sonucu oluşan bilgi eksikliğinden kaynaklanabilecek yanlış-hatalı girişimlerin engellenebilmesidir.

Bu CD ile yine yeniden ülkemiz için elzem ancak hala tam olarak kullanılamayan bir tarım teknolojisinin daha sırlarını sahaya açmanın gururunu yaşıyoruz.

 

CD' miz hakkında ayrıntılı açıklama:

TOPRAKSIZ TARIM CD-2005-

Sunum 1: TOPRAKSIZ TARIM NEDİR-OLUMLU OLUMSUZ YANLARI (25 dk)
Sunum 2: TOPRAKSIZ TARIM ŞEKİLLERİ-TEKNİKLER (36 dk)
Sunum 3: SUBSTRATLAR (BÜYÜME ORTAMLARI) (28 dk)
Sunum 4: BESİN ERİYİKLERİ-TEMEL BİTKİ BESLEME (17 dk)
 
 Hareketli, sesli 1 saat 46 dakika dakika süreli powerpoint sunusudur.

 

Kargo alıcı ödemeli gönderilecektir.

Siparişi vermek için şu adımları uygulayınız:

1- Almak istediğiniz ürünün ücretini aşağıdaki banka hesabımıza yatırınız.

Banka Hesap numaramız:

Ziraat Bankası

Antalya / Kaş Şubesi
Hakan Ozan Erzincanlı
Şube kodu: 283
Hesap no: 6972171 5002

IBAN: TR21 0001 0002 8306 9721 7150 02

Ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayınız

2- tarimsal.com@gmail.com  mail adresimize ürün ücretini yatırdığınızı belirten bir e-posta (e-mail) gönderiniz.

3- Mail içerisinde MUTLAKA şu bilgileri veriniz:

- Ücreti hangi hesaba yatırdığınız
- Hangi üründen kaç adet istediğiniz
- Adınız Soyadınız
- Açık Adresiniz
- Telefon Numaranız

Bu bilgileri tam vermediğiniz zaman gönderide aksilikler olabilmektedir. Bu bilgileri verdikten en geç 7 gün sonra ürününüz kargo ile kapıya teslim edilecektir.

Mail adresimiz: tarimsal.com@gmail.com

CD' lerimizi İstanbul (Beyoğlu) ve Kayseri' deki bayilerimizden elden alma imkanınız mevcuttur. Bu amaçla lütfen bize telefon ile ulaşıp konuyu sorunuz. Telefonlarımız için burayı tıklayın

Yukarıda açıklanmayan ancak aklınıza takılan konuları tarimsal.com@gmail.com e-posta adresimize yazarak sorabilirsiniz.

Lütfen dikkat !

Ücreti yatırdığınız halde ürünün elinize ulaşacağından şüphe duyuyorsanız, öncelikle belirtmek isteriz ki 2003 yılı başından beri ürünlerimiz firmamız ve bayilerimiz tarafından dağıtılmakta; en ufak sorunlarda acil müdahale edilerek mutlak müşteri memnuniyeti sağlanmaya çalışılmaktadır.

En güvenli ve rahat alış-veriş, en yüksek memnuniyeti sağlamış olmak dileği ile...


tar-get Danışmanlık & Ar-Ge Timi

Barınaklar, biyogaz, biyodizel, samanın yem değerinin arttırılması

Ne dilediğinize dikkat edin;

                                            çünkü bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

 

 
 

Yukarıda açıklanmayan

ancak aklınıza takılan konuları

tarimsal.com@gmail.com

e-posta adresimize yazarak sorabilirsiniz.

 


Florida1 Tipi Domates için Topraksız Tarımda Besin Solüsyonu Formülasyonu Hazırlama

(Florida Çevre Şartlarına Göre Hazırlanmıştır.)

George J. Hochmuth and Robert C. Hochmuth2

İngilizce aslından Türkçe' ye Tercüme Eden:
Hakan Ozan Erzincanlı (Zir. Yük. Müh.)

 

Bitkiler gelişmek için 16 besin elementine ihtiyaç duyarlar. Bu elementler hava, su ve gübre ile bitkiye verilebilir. Bu 16 element (C) karbon, (H) hidrojen, (O) oksijen, (P) fosfor, (K) potasyum, (N) nitrojen, kükürt (S), kalsiyum (Ca), (Fe) demir, (Mg) magnezyum, bor (B), manganez (Mn), (Cu) bakır, (Zn) çinko, (Mo) molibden, ve klor (Cl)' dur. Bir gübreleme programının başarılı olmasının püf noktası, bitkilerin yaşam çevrimi boyunca bütün besinlerin yeterli konsantrasyonlarda verilmesini garanti etmektir. Bir besin elementinin yetersiz veya aşırı miktarları, düşük verimle sonuçlanacaktır. Besin solüsyonu dağıtım sistemi ile gübreleme yapılırken uygulanan aşırı miktarlar, ürün, karlılık ve gübre kaynaklarına olumsuz etki eder ve çevreyi kirletebilir.

Florida sera sebze üreticileri için, teknik uzmanlar C, H ve O' nin dışında tüm besin elementlerine önem verirler. Bu üç element genellikle, hava ve sudan yeterli miktarlarda sağlanabilmektdir. Seraların kışın havalandırılmadığı soğuk bölgelerdeki üreticiler, karbondioksitten (CO2) gelen C' nun faydalarını görürler. Florida'da bitkilere ek CO2 verilerek verim artışı sağlanması , sık havalandırma ihtiyacı yüzünden olanaksızdır.

Üretim sezonu boyunca bitkilerin besin maddesi ihtiyaçları  değişiklik gösterir. Bitkiler erken dönemde az miktarda besin maddesine ihtiyaç duyarlar. Zamanla, özellikle ilk meyveler görüldüğünde bitkinin besin madde ihtiyacı çok artar.  Sıklıkla görülen br sorun, fazla azotlu gübre sebebiyle bitkilerin ilk zamanlarda aşırı yapraklanmasıdır. Bu mevsminden önce büyüme sebebiyle saplarda ve yapraklarda çatlaklar ve kırılmalara sebep olur. Oluşan açıklıklardan çürükçül bakteriler kolayca giriş yapıp bitkiye zarar verebilirler. Bu tip fazla azot sebebiyle hızlı büyüyen bitkilerde çiçek ucu çürüklüğü ve kedi surat zararı görülür. İlk zamanlar azot seviyesini düşük seviyede tutmak (milyonda 60 ila 70 birim) bu sakıncaları önlemeyi sağlar.

Yüksek düzeyde K (potasyum) da sorun yaratabilir çünkü fazla K (potasyum) bitkinin Ca (Kalsiyum) ve Mg (Magnezyum) alımını engeller. Fazla K (potasyum) ya maruz kalan bitkiler, alt yapraklarda Mg eksikliği gösterirler ve özellikle erken dönemde meyvelerin ucunda çiçek kalır.

Bitki besleme programı, domates bitkisinin ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri sağlamak için ppm (milyonda bir) oranında belirlenmiş ve karşılıklı uzlaşılmış bir formülasyon ile başlamalıdır. Üretici, her bir bitki besin maddesinin miktarını arttırıp azaltarak ürünün büyümesini ve verimini kontrol edebilir.

Tablo 1’de domateslerin bir yetiştirme sezonunda çeşitli büyüme evrelerindeki gübre önerilerini göstermektedir. Bu öneriler kökler sağlıklı olduğu sürece perlit, kaya yünü ve besleyici film tekniği (NFT)gibi çeşitli ortam ve üretim tipleri için de uygulanabilir durumdadır. Yine bu öneriler biber ve patlıcan üretimi için de uygundur. Ancak patlıcan üretimin erken dönemlerinde domatese nazaran daha çok azot (N) a ihtiyaç duyarlar.

En önemli besin maddelerinden N ve K miktarları konunda bilgi yukarıda verildi. Yukarıda tablo 1 içerisinde verilen program Florida’ da denenmiştir ve N ve K ile ilgili sorunlara yol açmadan bitkilere yeterli besini sağlamaktadır. Bitiş formülasyonundaki pH 5.8 ila 6.2 arası olmalıdır.

Topraksız tarımda gübreleme programı (gübre formülasyonu) yaparken yapılacak ilk şey su kaynağını test etmektir. Su kaynağında analiz edilmesi gerekenler; asitlik (pH), karbonat, kükürt (S), Magnezyum (Mg) ve demir (F)’ dir. Florida’ da birçok kaynak suyunun pH’ ı 6.5’ un üzerindedir. pH ve karbonat ile besin solüsyonunun asitliği kontrol edilir. Florida’ daki birçok su kaynağında Ca oranı yüksek, Mg oranı düşüktür. Kaynak suyunda bu tip elementler bulunması üreticinin karınadır lakin bazı durumlarda Ca suda o kadar fazladır ki ek olarak Ca vermeye gerek kalmaz ve bu durum üretim maliyetlerini düşürür. Ancak dikkat etmek gerekir çünkü sudaki Ca, bu formuyla bitkilere yarayışlı olmayabilir.

Besin solüsyonundaki kükürt ve demir miktarı mümkünse takip edilmelidir çünkü solüsyondaki bakteriyel bulaşmalar sırasında bu elementlerin oranları çok çabuk değişir. Bu elementler genelde besin solüsyonlarında bulunmazlar.

 

Formülasyon Yöntemleri

Temelde bitkiye besin sağlamak için iki yöntem vardır: 1) ön karışımlı ürünler veya 2) üreticinin hazırladığı formülasyonlar. Bu iki metot, gübre formülasyonunun hazırlanması ve besin tüketim etkinliğine göre değişir. İki metot için de kullanılabilecek gübre materyalleri tablo 2’ de verilmiştir. Bu yayındaki formüller, son seyreltmede 1’e 100 olacak şekilde verilmiştir. Eğer her bir hatta ilgili formüle göre besleme yapan bir dozajlayıcı var ise, amaçlanan konsantrasyona ulaşabilmek için stoklardaki toplam gübre miktarının iyi hesaplanması gerektiğini unutmamak gerekir.

 

Ön Karışım Metodu

Birçok ticari gübre ön karışım formülasyonu vardır ve bunlardan bazı genel formülasyonlu olanlar tablo 2’ de sunulmuştur. Bunların bazıları Mg içerir, bazıları içermez. İçermeyenlere Magnezyum Sülfat eklemek gerekecektir. Tüm formülasyonlara Ca (kalsiyum Nitrat veya kalsiyum klorit) ve N (olası birçok kaynaktan) eklemek gerekecektir. Bu ön karışımları kullanan formülasyonlar tablo 3’ de verilmiştir. Tablo 3’ te, ön karışım materyali tek P kaynağı olduğu için bu materyal miktarı, yeterli P sağlamak için seçilmiştir. Ön karışım materyalleri, uygun K ve Ca konsantrasyonuna ulaşmayı zorlaştıracak kadar fazla miktarda K içerir. Eğer A stoğundan yüksek miktar K geliyor ve kaynak suyundaki Ca miktarı 50 ppm’ in altında kalıyor ise, bu durum erken dönemde çiçek ucu çürüklüğü sorununa yol açabilir. Çünkü K, kökten Ca alımını engelleyebilir. Bu sorun tüm ön karışım formülasyonlarında görülür. Kalsiyum klorit kullanarak daha fazla Ca sağlanabilir ancak bundan iyisi K konsantrasyonunu düşürmektir. Benzer bir sorun da bazı ön karışım formülasyonlarının yeterli Ca’ u sağlayabilmek için kalsiyum nitrat kullanılması ve bunun sonucunda formülasyonun çok fazla N içermesidir. Kalsiyum klorit eklenerek de solüsyondaki Ca miktarını arttırılabilinir. Her 30 galon (113,55 lt)  stok solüsyonundaki 1 pound (453,6 g) kalsiyum klorit (%36 Ca), bitkilere giden son besin solüsyonunda Ca’ un 14 ppm artmasını sağlar. Ön karışım materyalleri hemen hemen tüm bitki besin ihtiyaçlarını sağlarlar ancak bazılarındaki mikro besin maddeleri, Florida şartlarında ihtiyaç duyulandan fazladır.

 

Formülasyon Reçetesi Metodu

Tekil içerik maddelerinden formül oluşturma ile ilgili bilgi tablo 4 ve 5’ te verilmiştir. Dört formül, üreticinin tercihine göre besin solüsyonunu formüle etme imkanı verir. Birinci formül P tedariki için fosforik asidi kullanır ve aynı zamanda asitliği arttırmayı sağlar. Bazı su kaynaklarında asitliği daha da arttırmak gerekebilir ve bu sülfürik asitle sağlanabilir. Bu formül aynı zamanda K teariği için potasyum kloridi kullanır. K’ un bir kısmının tedarik edilmesi için potasyum kloridin kullanılması sorun teşkil etmez. Burada K potasyum nitrat ile aynı formda olmakla beraber potasyum klorit daha ucuzdur. Bu oranlarda kullanıldığında klor iyonları bitkilere toksik etki yapmaz ancak bazı araştırma sonuçlarına göre bazı meyvelerde iç kararması yaptığı bildirilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, sera şartlarında çözünebilen potasyum klorit kullanmaya özen göstermektir. Birinci formül tekil kimyasalları, aynı zamanda mikro besin maddelerini de sağlayabilecek şekilde kullanır.

İkinci formül, birinci formülün bir varyasyonudur ancak ikinci formül mikro besinlerin çoğunu sağlayabilmek için (S.T.E.M) (Çözünebilir İz Element Karışımı) adlı bir mikro besin ön karışım paketi kullanır. Ancak S.T.E.M tek başına yeterli B, Fe ya da Mo sağlayamaz ve bunları ayrıca eklemek gerekir.

Formül 3 P ve K sağlamak için monopotasyum fosfat kullanır. Monopotasyum fosfat ticari ön karışım materyallerinde en sık kullanılan P kaynağıdır. Besin solüsyonunun asitlendirilmesi sülfürük asit gibi başka bir asit kaynağı ile yapılmalıdır. Formül 3 hem potasyum klorit hem de tekil mikro besin maddeleri kullanır. Formül 4 gerekli tim potasyumu potasyum nitrat kullanarak karşılar. Bu formüldeki olası sorun – büyük miktar N’ un potasyum nitrat ile birlikte bitkiye verilmesi olabilir ve bu durum ekleyebileceğimiz kalsiyum nitrat miktarını sınırlar. Kalsiyum nitrat miktarını çok düşürmek, su kaynağından yeterli Ca gelmediği durumlarda çiçek ucu çürüklüğüne yol açabilir.  K’ un bir kısmını potasyum kloritten karşılamak, kalsiyum nitrat için yeterli boşluğu sağlayabilir.

 

Su-Gübreleme İlişkisi

Bu yayımda tanıtılan besin solüsyonu domates üretiminin topraksız olarak yapıldığı üretim tipleri için tasarlanmıştır. Bu yayımda bahsedilen ortamlar (perilt, kayayünü veya besleyici film tekniği) gün için sık aralıklara sulamayı gerektirir ki bu sıklık hava ve sera şartlarına bağlı olarak günde 10 ila 20 döngü arası değişebilir. Uygulama sırasında % 20 civarı bir solüsyon artığı kalır. Her çevresel şart ve her üretim sistemine uygun mükemmel bir formülasyon yoktur. Örneğin yüksek su tutma kapasitesine sahip bir ortam kullanıldığında günde yapılan su döngüsü sayısı azaltılabilir. Bu durumda, sulama suyundaki besin konsantrasyonu bu yayımda anlatılandan daha fazla olmalıdır. Böylece yeterli besin sağlanabilir.  

Bu konuda ana kural şudur: daha az sulama sayısı ile çalışan üretim sistemlerinde besin konsantrasyonu daha fazla, sık sulama ile çalışan üretim sistemlerinde ise besin konsantrasyonu daha az olmalıdır.

 

Tablo 1. Domatesin topraksız olarak yetiştirilmesinde önerilen gübreleme dozları (Amerika Birleşik Devletleri, Florida Eyaletinde)

 

Büyüme Dönemi

 

1

2

3

4

5

Besin

Fide

1inci salkım

1inci salkım

2inci salkım

2inci salkım

3üncü salkım

3üncü salkım

4üncü salkım

4üncü salkım

Son

 

--------------- Son verilen besin solüsyonu (ppm)z --------------

N

70

80

100

120

150

P

50

50

50

50

50

K

120

120

150

150

200

Ca

150

150

150

150

150

Mg

40

40

40

50

50

S

50

50

50

60

60

Fe

2.8

2.8

2.8

2.8

2.8

Cu

0.2

0.2

0.2

0.2

0.2

Mn

0.8

0.8

0.8

0.8

0.8

Zn

0.3

0.3

0.3

0.3

0.3

B

0.7

0.7

0.7

0.7

0.7

Mo

0.05

0.05

0.05

0.05

0.05

NOTE: Ca, Mg, ve S miktarları kullanılan sudaki Ca ve Mg içeriğine ve asitliği arttırmak için kullanılan sülfürik asit miktarına göre değişim gösterebilir.

z 1ppm = 1mg/litre

Tablo 2. Topraksız tarımda besin solüsyonu formülasyonlarında kullanmak için ön karışım ve tekil gübre materyaller –

 

Seçilen ön karışım materyalleri z

Besin

Ön karışım 1

4-18-38

%

Ön karışım 2

3-15-27

%

Ön karışım 3

5-11-26

%

Ön karışım 4

7-17-37

%

N

4

3

5

7

P2O5 (P)

18 (7.7)

15 (6.5)

11 (4.7)

17 (7.3)

K2O (K)

38 (32)

27 (22)

26 (22)

37 (31)

Mg

0

5.32

0

0

Fe

0.4

0.45

0.31

0.40

Mn

0.2

0.057

0.05

0.10

Zn

0.05

0.034

0.016

0.02

Cu

0.05

0.011

0.016

0.01

B

0.20

0.170

0.05

0.18

Mo

0.01

0.011

0.01

0.01

Tekil içerik maddeleriy

Amonyum nitrat (NH4NO3)

33.5% N

Kalsiyum nitrat –sıvı- (7-0-0-11) 12.1 lb/gal (Ca(NO3)2)

7%N, 11% Ca

Kalsiyum nitrat (Ca(NO3)2)-kuru

15% N, 19% Ca

Kalsiyum klorit (CaCl2)

36% Ca

Potasyum nitrat (KNO3)

13% N, 36.5 K

Monopotasyum fosfat (KH2PO4)

23% P, 28% K

Fosforik asit (H3PO4) 13 lb./gal.

23% P

Potasyum klorit (KCl) - sera

51% K

Magnezyum sülfat (MgSO4)

10% Mg, 14% S

Bor –çözünür-

20.5% B

Bakır sülfat (CuSO4)

25% Cu

Çinko sülfat (ZnSO4)

36% Zn

Demir, Fe 330 şelatlı demir, vb.

10% Fe

Mangan sülfat (MnSO4)

28% Mn

Sodyum molibdat (Na2(Mo)4) (sıvı), (11.4 lb/gal)

17% Mo

Sodyum molibdat (kuru) Na2(MoO4)

39.6 % Mo

Çözünebilir İz Element Karışımı (S.T.E.M.):

1.35% B

7.5% Fe

8.0% Mn

0.04% Mo

4.5% Zn

3.2 % Cu

K2O’ i K’a çevirmek için 0.83 ile çarpın.

P2O5 ’u P’ a çevirmek için 0.44 ile çarpın.

z Ticari isim benzerliklerinde ilgili markaya destek ya da öneri yoktur.

y Gübre materyalinin net besin konsantrasyonu ticari kaynağa göre değişebilir.

 

Table 3. Ön karışımlı ticari materyaller kullanan formülasyonlardan örnekler.

 

Büyüme Evresi

 

1

2

3

4

5

 

Fide

1inci salkım

1inci salkım

2inci salkım

2inci salkım

3üncü salkım

3üncü salkım

4üncü salkım

4üncü salkım

Son

 

---------------------------Ön karışım 1 (4-18-38)------------------------

 

1

2

3

4

5

A Stoku

16 lb. Ön karışım 1

10 lb. MgSO4

16 lb. Ön karışım 1

10 lb. MgSO4

16 lb. Ön karışım 1

10 lb. MgSO4

16 lb. Ön karışım 1

12 lb. MgSO4

16 lb. Ön karışım 1

12 lb. MgSO4

B Stoku

7.5 lb. Ca(NO3)2

9.5 lb. Ca(NO3)2

12.0 lb. Ca(NO3)2

16.5 lb. Ca(NO3)2

20.5 lb. Ca(NO3)2

 

-------------------------Bitiş konsantrasyonu (ppm)-------------------

N

70

82

100

124

148

P

49

49

49

49

49

K

200

200

200

200

200

Ca

56

71

94

124

154

Mg

40

40

40

48

48

S

50

50

50

60

60

Fe

2.5

2.5

2.5

2.5

2.5

Cu

0.3

0.3

0.3

0.3

0.3

Mn

1.3

1.3

1.3

1.3

1.3

Zn

0.3

0.3

0.3

0.3

0.3

B

1.3

1.3

1.3

1.3

1.3

Mo

0.06

0.06

0.06

0.06

0.06

 

----------------------------------Ön karışım 2 (3-15-27)---------------------------

A Stoku

20 lb Ön karışım2

20 lb Ön karışım2

20 lb Ön karışım2

20 lb Ön karışım2

2 lb MgSO4

20 lb Ön karışım2

2 lb MgSO4

B Stoku

7.5 lb Ca(NO3)2

9.2 lb Ca(NO3)2

12. 4 lb Ca(NO3)2

15.7 lb Ca(NO3)2

19 lb Ca(NO3)2

2 lb KNO3

 

-------------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)---------------------------

N

70

80

100

120

150

P

51

51

51

51

51

K

178

178

178

178

208

Ca

57

69

93

118

143

Mg

42

42

42

50

50

S

(tahmini) 50

50

50

60

60

Fe

3.6

3.6

3.6

3.6

3.6

Cu

0.09

0.09

0.09

0.09

0.09

Mn

0.45

0.45

0.45

0.45

0.45

Zn

0.27

0.27

0.27

0.27

0.27

B

1.35

1.35

1.35

1.35

1.35

Mo

0.09

0.09

0.09

0.09

0.09

 

--------------------------Ön karışım3 (5-11-26)----------------------------

 

1

2

3

4

5

A Stoku

27 lb Ön karışım3

10 lb. MgSO4

27 lb Ön karışım3

10 lb. MgSO4

27 lb Ön karışım3

10 lb. MgSO4

27 lb Ön karışım3

12 lb. MgSO4

27 lb Ön karışım3

12 lb. MgSO4

B Stoku

2.8 lb Ca(NO3)2

4.4 lb Ca(NO3)2

7.7 lb Ca(NO3)2

11 lb Ca(NO3)2

16 lb Ca(NO3)2

 

----------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)----------------------

N

70

80

100

120

150

P

51

51

51

51

51

K

232

232

232

232

232

Ca

21

33

58

83

120

Mg

40

40

40

50

50

S

50

50

50

60

60

Fe

3.3

3.3

3.3

3.3

3.3

Cu

0.17

0.17

0.17

0.17

0.17

Mn

0.55

0.55

0.55

0.55

0.55

Zn

0.17

0.17

0.17

0.17

0.17

B

0.55

0.55

0.55

0.55

0.55

Mo

0.11

0.11

0.11

0.11

0.11

 

-----------------------Ön karışım4 (7-17-37)-----------------------

 

1

2

3

4

5

A Stoku

17 lb. Ön karışım4

10 lb. MgSO4

17 lb. Ön karışım4

10 lb. MgSO4

17 lb. Ön karışım4

10 lb. MgSO4

17 lb. Ön karışım4

12 lb. MgSO4

17 lb. Ön karışım4

12 lb. MgSO4

B Stoku

4 lb. Ca(NO3)2

6 lb. Ca(NO3)2

9 lb. Ca(NO3)2

12 lb. Ca(NO3)2

17 lb. Ca(NO3)2

 

--------------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)----------------------

N

71

83

101

119

149

P

49

49

49

49

49

K

208

208

208

208

208

Ca

30

45

67

89

127

Mg

40

40

40

48

48

S

50

50

50

60

60

Fe

2.7

2.7

2.7

2.7

2.7

Cu

0.07

0.07

0.07

0.07

0.07

Mn

0.67

0.67

0.67

0.67

0.67

Zn

0.14

0.14

0.14

0.14

0.14

B

1.2

1.2

1.2

1.2

1.2

Mo

0.07

0.07

0.07

0.07

0.07

NOT: Yukarıdaki hesaplamalar 30 galonluk stok tankı için 1:100 oranında seyreltme oranına göre gerekli gübre için yapılmıştır (Bitiş besin solüsyonunda 100 galonda 1 galon stok olur). Bazı su hatlarında olduğu gibi eğer gübre dozajlama pompası paralel yerleştirilmişse her stok için belirtilen gübre miktarları iki ile çarpılmalıdır.

Su kaynağından gelen Ca ve Mg miktarına ve asitleştirme için kullanılan sülfirik asitten gelen S miktarına göre Ca, Mg, ve S değerleri artacaktır.

Table 4. Aşağıdaki liste 30 galonluk bir tanktan bitişte 1’ e 100 oranında seyreltilmiş özel gübre materyalinden ppm düzeyinde özel besinler sağlar

Materyal miktarı

Materyal

ppm olarak sağlanan besin maddesi

1 lb

Potasyum nitrat

5 ppm N

14.5 ppm K

1 lb

Amonyum nitrat

13.3 ppm N

1 lb

Potasyum klorit

20.3 ppm K

1 lb

Magnezyum sülfat

4 ppm Mg

5.6 ppm S

1 pint

Sıvı Kalsiyum nitrat

4.2 ppm N

6.6 ppm Ca

1 lb

Kuru Kalsiyum nitrat

6.1 ppm N

7.5 ppm Ca

1 lb

Kalsiyum klorit

14.3 ppm Ca

1 quart

Fosforik asit

30 ppm P

1 gramz

Bor –çözünür-

0.018 ppm B

0.5 lb

Fe 330 şelatlı demir

2.0 ppm Fe

100 gram

S.T.E.M.

0.12 ppm B

0.28 ppm Cu

0.66 ppm Fe

0.70 ppm Mn

0.0035 ppm Mo

0.39 ppm Zn

1 gram

Bakır sülfat

0.021 ppm Cu

1 gram

Mangan sülfat

0.024 ppm Mn

1 gram

Çinko sülfat

0.03 ppm Zn

1 ml

Sıvı Sodyum molibdat

0.02 ppm Mo

1 gram

Kuru Sodyum molibdat

0.03 ppm Mo

1 lb

Monopotasyum Fosfat

9 ppm P

11 ppm K

zGram ölçeği veya laboratuar pipeti mikro besinleri ölçmek ya da kaşık ile ölçülen değerleri kalibre etmek için kullanılır. Aşağıdakiler kuru gübre materyalini ölçebilmek için gerekli bazı yaklaşık eşitlik değerleridir

 

Bazı ölçü birimleri için yaklaşık ağırlıklar (gram olarak)

Gübre

1 çay kaşığı (seviye)

1 yemek kaşığı (seviye)

Bir kuru “ounce” olarak su bardağı

Sequestrene Fe 330

 

4

14

20

Amonyum molibdat

 

7

-

-

Sodyum molibdat

 

4

-

-

Bor –çözünür-

 

2

6

10

S.T.E.M.

 

5

14

25

Mangan sülfat

 

6

16

30

Çinko sülfat

 

5

13

26

Bakır sülfat

 

7

20

35

Table 5. Tekil besin maddeleri ile “formülasyon metodu”nu kullanan domates besin solüsyonu formülasyonlarına bazı örnekler

 

Büyüme Evresi

 

1

2

3

4

5

 

Fide

1inci salkım

1inci salkım

2inci salkım

2inci salkım

3üncü salkım

3üncü salkım

4üncü salkım

4üncü salkım

Son

----------------------------------FORMULA 1-------------------------------

A Stoku

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

 

6 lb. KCl

10 lb. MgSO4

 

6 lb. KCl

10 lb. MgSO4

 

6 lb. KCl

10 lb. MgSO4

2 lb. KNO3

 

6 lb. KCl

12 lb. MgSO4

2 lb. KNO3

 

6 lb. KCl

12 lb. MgSO4

6 lb. KNO3

1 lb. NH4NO3

 

 

10 gr CuSO4

35 gr MnSO4

10 gr ZnSO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr CuSO4

35 gr MnSO4

10 gr ZnSO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr CuSO4

35 gr MnSO4

10 gr ZnSO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr CuSO4

35 gr MnSO4

10 gr ZnSO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr CuSO4

35 gr MnSO4

10 gr ZnSO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

B Stoku

 

2.1 gal.

Ca(NO3)2

 

2.4 gal.

Ca(NO3)2

 

2.7 gal.

Ca(NO3)2

 

3.3 gal.

Ca(NO3)2

 

3.3 gal.

Ca(NO3)2

 

 

or 11.5 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 13.1 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 14.8 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 18.0 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 18.0 lb kuru

Ca(NO3)2

 

 

0.7 lb Fe 330

0.7 lb Fe 330

0.7 lb Fe 330

0.7 lb Fe 330

0.7 lb Fe 330

 

----------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)------------------------

N

70

80

100

120

153

P

50

50

50

50

50

K

119

119

148

148

206

Ca

111 (86)z

127 (98)

143 (111)

174 (135)

174 (135)

Mg

40

40

40

48

48

S

56

56

56

66

66

Fe

2.8

2.8

2.8

2.8

2.8

Cu

0.2

0.2

0.2

0.2

0.2

Mn

0.8

0.8

0.8

0.8

0.8

Zn

0.3

0.3

0.3

0.3

0.3

B

0.7

0.7

0.7

0.7

0.7

Mo

0.06

0.06

0.06

0.06

0.06

---------------------------------FORMÜL 2-------------------------------

A Stoku

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

3.3 pts

Fosforik asit

 

 

6 lb KCl

10 lb. MgSO4

 

6 lb KCl

10 lb. MgSO4

 

6 lb KCl

10 lb. MgSO4

2 lb. KNO3

 

6 lb KCl

12 lb. MgSO4

2 lb. KNO3

 

6 lb KCl

12 lb. MgSO4

6 lb. KNO3

1 lb. NH4NO3

 

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

B Stoku

 

2.1 gal

Ca (NO3)2

 

2.4 gal

Ca (NO3)2

 

2.7 gal

Ca (NO3)2

 

3.3 gal

Ca (NO3)2

 

3.3 gal

Ca (NO3)2

 

 

ya da 11.5 lb kuru

Ca (NO3)2

 

ya da 13.1 lb kuru

Ca (NO3)2

 

ya da 14.8 lb kuru

Ca (NO3)2

 

ya da 18.0 lb kuru

Ca (NO3)2

 

ya da 18.0 lb kuru

Ca (NO3)2

 

 

0.5 lb Fe 330

 

0.5 lb Fe 330

 

0.5 lb Fe 330

 

0.5 lb Fe 330

 

0.5 lb Fe 330

 

 

---------------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)--------------------------

N

70

80

100

120

150

P

50

50

50

50

50

K

119

119

148

148

206

Ca

111(86)z

127(98)

143(111)

174(135)

174(135)

Mg

40

40

40

48

48

S

56

56

56

66

66

Fe

2.7

2.7

2.7

2.7

2.7

Cu

0.28

0.28

0.28

0.28

0.28

Mn

0.7

0.7

0.7

0.7

0.7

Zn

0.39

0.39

0.39

0.39

0.39

B

0.84

0.84

0.84

0.84

0.84

Mo

0.06

0.06

0.06

0.06

0.06

---------------------------------FORMULA 3---------------------------------

A Stoku

 

5.5 lb KH2PO4

4 lb KNO3

10 lb MgSO4

 

5.5 lb KH2PO4

4 lb KNO3

10 lb MgSO4

 

5.5 lb KH2PO4

5 lb KNO3

10 lb MgSO4

1 lb KCl

 

5.5 lb KH2PO4

8 lb KNO3

12 lb MgSO4

1 lb KCl

 

5.5 lb KH2PO4

8 lb KNO3

12 lb MgSO4

1 lb KCl

2 lb NH4NO3

 

 

10 gr Cu SO4

35 gr Mn SO4

10 gr Zn SO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr Cu SO4

35 gr Mn SO4

10 gr Zn SO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr Cu SO4

35 gr Mn SO4

10 gr Zn SO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr Cu SO4

35 gr Mn SO4

10 gr Zn SO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

10 gr Cu SO4

35 gr Mn SO4

10 gr Zn SO4

40 gr Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

B Stoku

 

1.5 gal

Ca(NO3)2

 

1.8 gal

Ca(NO3)2

 

2.2 gal

Ca(NO3)2

 

2.4 gal

Ca(NO3)2

 

2.5 gal

Ca(NO3)2

 

 

ya da 8.2 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 9.8 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 12.3 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 13.1 lb kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 13.7 lb kuru

Ca(NO3)2

 

 

0.7 lb Fe 330

 

0.7 lb Fe 330

 

0.7 lb Fe 330

 

0.7 lb Fe 330

 

0.7 lb Fe 330

 

 

------------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)----------------------

N

70

80

100

120

150

P

50

50

50

50

50

K

119

119

153

153

196

Ca

79(61)z

94(74)

118(92)

126(98)

131(103)

Mg

40

40

40

48

48

S

56

56

56

66

66

Fe

2.8

2.8

2.8

2.8

2.8

Cu

0.2

0.2

0.2

0.2

0.2

Mn

0.8

0.8

0.8

0.8

0.8

Zn

0.3

0.3

0.3

0.3

0.3

B

0.7

0.7

0.7

0.7

0.7

Mo

0.06

0.06

0.06

0.06

0.06

----------------------------FORMULA 4----------------------------

A Stoku

 

3.3 pts

Fosforik asit

8.3 lb. KNO3

10 lb. MgSO4

 

3.3 pts

Fosforik asit

8.3 lb. KNO3

10 lb. MgSO4

 

3.3 pts

Fosforik asit

10.3 lb. KNO3

10 lb. MgSO4

 

3.3 pts

Fosforik asit

10.3 lb. KNO3

12 lb. MgSO4

 

3.3 pts

Fosforik asit

13.8 lb. KNO3

12 lb. MgSO4

 

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

100 gr. S.T.E.M.

40 gr. Bor –çözünür-

3 ml Na Moly

 

B Stoku

 

6.7 pt.

Ca(NO3)2

 

9 pt.

Ca(NO3)2

 

11.4 pt.

Ca(NO3)2

 

2 gal.

Ca(NO3)2

 

2.4 gal.

Ca(NO3)2

 

 

ya da 4.6 lb. kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 6.2 lb. kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 7.9 lb. kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 11.1 lb. kuru

Ca(NO3)2

 

ya da 13.3 lb. kuru

Ca(NO3)2

 

 

0.7 lb. Fe 330

 

0.7 lb. Fe 330

 

0.7 lb. Fe 330

 

0.7 lb. Fe 330

 

0.7 lb. Fe 330

 

 

---------------------Bitiş konsantrasyonu  (ppm)------------------------

N

70

80

100

120

150

P

50

50

50

50

50

K

120

120

150

150

200

Ca

44(35)z

59(47)

75 (59)

105 (83)

127 (100)

Mg

40

40

40

48

48

S

56

56

56

67

67

Fe

2.7

2.7

2.7

2.7

2.7

Cu

0.28

0.28

0.28

0.28

0.28

Mn

0.7

0.7

0.7

0.7

0.7

Zn

0.39

0.39

0.39

0.39

0.39

B

0.84

0.84

0.84

0.84

0.84

Mo

0.06

0.06

0.06

0.06

0.06

ZParantezlerin içerisindeki numaralar, sıvı Ca(NO3)2 yerine kuru Ca(NO3)2 kullanıldığında uygulanacak ppm olarak Ca miktarıdır.

NOT: Yukarıdaki hesaplamalar 30 galonluk stok tankı için 1:100 oranında seyreltme oranına göre gerekli gübre için yapılmıştır (Bitiş besin solüsyonunda 100 galonda 1 galon stok olur). Bazı su hatlarında olduğu gibi eğer gübre dozajlama pompası paralel yerleştirilmişse her stok için belirtilen gübre miktarları iki ile çarpılmalıdır.

Su kaynağından gelen Ca ve Mg miktarına ve asitleştirme için kullanılan sülfirik asitten gelen S miktarına göre Ca, Mg, ve S değerleri artacaktır.


Dipnotlar

1. Bu doküman, Florida Üniversitesi, Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü, Florida Gelişim Destek Hizmetleri, Bahçe bitkileri bölümü yayınları no HS796’ dır. Basım tarihi Ekim, 1990, kodu SSCVEC44. Gözden geçirme tarihi: Ağustos 2001. Lütfen http://edis.ifas.ufl.edu web adresindeki EDİS web sitesini ziyaret ediniz.

2. George J. Hochmuth, profesör ve yönetici, Kuzey Florida Araştırma ve Eğitim Merkezi - Quincy; Robert C. Hochmuth, memur IV, Kuzey Florida Araştırma ve Eğitim Merkezi - Suwannee Valley, Gelişim Destek Hizmetleri, Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü, Florida Üniversitesi, Gainesville, 32611.


Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü (IFAS) ırk, din, renk, mezhep, yaş, özür, cinsiyet, cinsel menşecilik, medeni hal, milli köken, politik düşünce veya üyelik konularında ayırımcılık yapmayan tüm kişi ve kuruluşlara eğitim hizmeti ve diğer hizmetler vermeye yetkili bir enstitüdür.


Yukarıdaki makale, 28.06.2007 tarihinde, tar-get Tarım Teknolojileri tarafından İngilizce aslından Türkçe’ ye tercüme edilmiştir. www.tarimsal.com

Dokümanı kullanabilmek için OLCU VE TARTI BIRIMLERI DEGISIM TABLOSU.pdf

Barınaklar, biyogaz, biyodizel, samanın yem değerinin arttırılması

 

 

replica hermes handbags, celine tote handbags, louis vuitton bags, canada goose outlet, Canada Goose Online Outlet Cheap www.eranimation.com Canada Goose women whistle louis vuitton Moncler Bruxelles www.chickenpoppod.com Cheap woolrich Moncler Grenoble Toutes les collections des d¨¦fil¨¦s hermes replica bag celine mini luggage tote prada bags outlet canada goose Coats celine cheap canada goose trillium parka prada outlet hermes bag birkin trong>Canada Goose outlet